Homepage > O chrtech > Barzoj

Barzoj

Barzoj - Ruský chrt (Borzoi – Russian Hunting Sighthound, Russkaya Psovaya Borzaya)

ANGLICKÝ NÁZEV:
Russian Hunting Sighthound

PŮVOD:
Barzoj, je pozoruhodné plemeno starodávných psů, známé již z dávnověku. Původem pochází z Arábie, odkud se rozšířil do starodávného Egypta a do jiných zemí, o čem svědčí mnohé nástěnné malby Barzojů na reliéfech egyptských pyramid a rozvalinách starověké Asýrie. V době křížových výprav byli tito psi dovezeni do Evropy, kde se těšili velké popularitě mezi feudálními odborníky. Na území Ruska byli dostatečně rozšířeni již v době Kyjevské Rusi a obyvatelé střední Asie s nimi po dlouhou dobu lovili, a to až do příchodu prvních  zemědělců.
Barzoj (Ruský chrt) se vyznačuje charakteristickým tvarem těla, má dlouhé a velmi tenké nohy, výjimečně rychlý běh a vynikající bystrozrakost. Na širokém prostranství již z daleka vidí hýbající se zvěř, což svědčí o lovu „po zraku“.

POPIS:
Tito psi jsou suché tělesné konstituce, s lehkou kostrou, nádhernými tvary, dlouhým ostrým čumákem, úzkou a hlubokou hrudí, silně vtaženým břichem a dlouhými pevnými nohami – ztělesňují krásu, půvab, ladnost a eleganci. V současných podmínkách se chrti rozmnožují všemi směry, avšak k honu se již v USA, Kanadě, Španělsku, Rusku a v jiných zemích nepoužívají, neboť jsou známí především jako sportovně společenští psi. 

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 75 až 85 cm.
Fena má v kohoutku 68 až 78 cm.

VÁHA:
Barzoj váží v rozmezí 35 až 48 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)

SRST:
Hedvábná, měkká a hebká. Zvlněná, nebo tvořící krátké kadeře. Na hlavě, boltcích a končetinách je srst jako satén (hedvábná, ale těžší ), krátká, dobře přiléhající k tělu. Na trupu je srst hodně dlouhá a zvlněná. Nad lopatkami a v krajině beder tvoří jemné kadeře. Na žebrech a stehnech je srst kratší. Srst, která tvoří praporce v podobě kalhot a vlajky na ocase, je delší. kombinace všech barev kromě modré, hnědé (čokoládové) a jakýchkoliv odstínů těchto barev. Všechny barvy se mohou vyskytovat jednobarevně nebo v kombinaci s bílou. Praporce na končetinách, „kalhoty“ a vlajka na ocase mají srst zřetelně světlejší, než je základní barva srsti. Černá maska je typická u černě stínovaných barev.

CHARAKTER:
Ve všedním životě ukazuje barzoj klidnou a vyrovnanou povahu. Při pohledu na zvěř se rychle vzruší. Má ostrý zrak a vidí velice daleko. Jeho reakce jsou prudké.

PÉČE:
Barzoj vyžaduje delší procházky ve volné přírodě.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Barzoj se průměrně dožívá 10 let, feny i déle.

Easy payment on-line


Easy payment by card via GO-Pay

We are sighthounds experts

We have been present on the market since 2008

We will deliver it free of charge

When purchasing goods over 1,990 CZK in the Czech Republic
Over 5,990 CZK within the EU

 

Our clients is important 
for us

We will do our best for your satisfaction